ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΑΥΤΟΧΕΙΡΕΣ: ΧΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΗ ΚΑΙ ΧΑΝΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΔΑΦΟΣ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ

PLAYOFFS 2023-2024 - 28/04/2024 20:30:00 Αναλυση Αγωνα

0 - 1
Τελικο Σκορ
ΑΡΗΣ
1914

Ο Παναθηναϊκός Ηττήθηκε από τον Άρη στη Λεωφόρο: Κεφαλιά του Σαμόρα στο 2' Έφερε το Προβάδισμα και Καθιστά Δύσκολη την Πορεία για τον Τίτλο

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ως ο μη προνομιούχος αντίπαλος στην κούρσα για τον τίτλο, καθώς υπέστη ήττα 1-0 από τον Άρη στη Λεωφόρο, σημειώνοντας τη δεύτερη διαδοχική του ήττα στα playoffs. Αυτό το αποτέλεσμα ήρθε μόλις τρεις ημέρες μετά την ήττα από την ΑΕΚ στην OPAP Arena, με τον Σαμόρα να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά μόλις στο 2' λεπτό. Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα έως και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, σφραγίζοντας τη νίκη στο 90+7' λεπτό. Η ήττα αυτή απέτρεψε τον Παναθηναϊκό από το να εκμεταλλευτεί την ήττα της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ με 3-2, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από τους κιτρινόμαυρους στον ένα βαθμό. Αν και οι πράσινοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, προσπάθησαν με κάθε τρόπο, ορθόδοξο ή μη, να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να απειλήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα Κουέστα, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, ενώ στο τέλος της αναμέτρησης δέχθηκαν έντονες αποδοκιμασίες.